Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV pozwala na długo zachować jej młody i zdrowy wygląd. Stosując, filtry przeciwsłoneczne powinniśmy, kierować się jej fototypem oraz indywidualnymi preferencjami m. in. wrażliwością, poziomem nawilżenia oraz wiekiem.
Naturalne światło słoneczne jest niezbędne do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Promienie słoneczne mają różne natężenie w zależności od pory roku, pogody itp. Promieniowanie ultrafioletowe jest, istotne dla wszystkich organizmów żywych a jego umiejętne dozowanie ma, wpływ na: poprawę nastroju, poprawę wydolności psychicznej i fizycznej oraz prawidłową aktywację syntezy witaminy D3. W promieniach ultrafioletowych wyróżnia się trzy zakresy: UVA (przenikają do skóry właściwej), UVB (pobudzają syntezę melaniny, wywojują poparzenia słoneczne i są niezbędne do produkcji witaminy D3), UVC (krótka fala promieni pochłaniana jest przez warstwę ozonową).
Niewłaściwe i długotrwałe korzystanie ze słońca może doprowadzić do problemów ze wzrokiem m. in. do pogorszenia jakości widzenia, zapalenia spojówek, a nawet zaćmy. Przebywanie na słońcu bez właściwej ochrony może spowodować oparzenia słoneczne, problemy z przebarwieniami, alergię i nadwrażliwość oraz udar cieplny. Promienie słoneczne są przyczyną szybszego starzenia się skory (fotostarzenia) oraz mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworu skóry np. czerniaka. W zależności od posiadanego fototypu skóry (zabarwienie i wrażliwość na promienie słoneczne) powinna być dobierana ochrona i filtry przeciwsłoneczne.
Fototypy skóry
Fototyp skóry zależy od stężenia w organizmie melaniny (barwnika barwiącego skórę, włosy i tęczówkę oka). Melanina jest pochodną tyrozyny i w zależności od budowy chemicznej przyjmuje różne barwy. Wyróżniane są dwa barwniki: eumelanina (barwnik brązowy) i feomelanina (barwnik czerwony). Barwniki u ludności rasy kaukaskiej występują jednocześnie w różnych proporcjach – w zależności od proporcji wyróżnia się cztery fototypy skóry. U ludności rasy celtyckiej występuje, tylko barwnik czerwony (feomelanina) a u ludności rasy czarnej występuje, wyłącznie barwnik brązowy (eumelanina).
Kompleksowe porady dotyczące skóry publikujemy na bieżąco na stronie www.zajad.pl.
• Fototyp I – rasa celtycka. Brak opalenizny i bardzo jasna skóra. U ludności rasy celtyckiej występuje barwnik czerwony feomelanina. Posiadacze skóry o fototypie I powinni zrezygnować z opalania, zabezpieczać skórę preparatem z filtrem SPF 50+ oraz nie przebywać na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia.
• Fototyp II – rasa kaukaska. Jasna skóra i słaba opalenizna. Osoby posiadające ten fototyp skóry powinny stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną i preparaty ochronne zawierające filtr SPF 50+. W godzinach największego nasłonecznienia oraz przy wysokim indeksie UV odradzane jest korzystanie z kąpieli słonecznych ze względu na możliwość wystąpienia rumienia.
• Fototyp III – rasa kaukaska. Średnia opalenizna i skóra wymagająca umiarkowanego i rozsądnego korzystania ze słońca. Zalecana ochrona przeciwsłoneczna to SPF 30 lub 50 i unikanie słońca w godzinach 12–15.
• Fototyp IV – rasa kaukaska i ciemna opalenizna. Zalecana ochrona przeciwsłoneczna to preparaty z filtrem SPF 15.
• Fototyp V – rasa kaukaska ciemna. Skóra naturalnie ciemna. Przy długotrwałej ekspozycji na słońce zalecane są preparaty ochronne zawierające filtr SPF 10.
• Fototyp VI – rasa negroidalna, skóra czarna. U ludności rasy czarnej występuje barwnik brązowy (eumelanina). Rasa czarna ma naturalną i wysoką odporność na promienie słoneczne.
Stosując preparaty ochronne zawierające filtry przeciwsłoneczne dobrane do fototypu skóry oraz unikając, zbyt długiej ekspozycji na promienie słoneczne dbamy o zdrowy i młody wygląd skóry. Umiarkowanie rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu.