Bez wody nie umiemy żyć, jest nam potrzebna podczas upałów, jak i każdego dnia. Polacy średnio wypijają każdego dnia około 1,6 litra wody. Jest to stanowczo za mało, a zwłaszcza w czasie upałów. Jak sobie poradzić z ciepłem oraz ile wody pić?
Ile wody powinniśmy pić?
Ilość wody jest brana pod naszą wagę, a zatem powinniśmy pić około 30 mililitrów na kilogram masy ciała czyli np. osoba ważąca 65 kilogramów przypada 2 litry wody dziennie. Podczas upałów temperatura na zewnątrz jest wysoka, to należy spożyć tej wody jeszcze więcej by nie dopuścić do udaru cieplnego. Należałoby w tym przypadku wypić przynajmniej 4 litry wody w ciągu dnia.
Jakie są zagrożenia w ciepłe dni?
Przede wszystkim w czasie upałów możemy doprowadzić do udaru słonecznego, który jest stanem zagrażającym naszemu życiu. W tym przypadku oczekujmy od razu pomocy lekarza. Jakie są objawy udaru słonecznego?
Przede wszystkim towarzyszy przy tym silny ból głowy, jak i zawroty głowy, temperatura, wymioty oraz drgawki czy szum w uszach. Możliwe są nawet szybsze bicia serca i oddechu.
Oparzenia słoneczne
Kolejnym zagrożeniem w upalne dni to oparzenia słoneczne, które wynikają ze zbyt długiego pobytu na słońcu. Objawy jakie mogą towarzyszyć przy oparzeniach to bolesna skóra, zaczerwienienia, ból głowy, pęcherz, wysoka temperatura ciała.
Jak można pomóc osobie poparzonej słonecznie? Najlepiej schłodzić ciało zimną wodą w wanie lub prysznicu. Jeśli powstają pęcherze, zrób suchy, sterylny opatrunek. Przy jakichkolwiek innych objawach skontaktuj się z lekarzem.
Pamiętaj też o zdrowej diecie, która jest również świetnym lekiem na stres, o którym dokładniej piszemy pod linkiem https://www.nadwrazliwosc.pl/dieta-a-jej-zwiazek-ze-stresem/.
Odwodnienie organizmu
Kolejnym niebezpiecznym objawem upałów może być odwodnienie organizmu, który zagraża zdrowiu. Człowiek podczas upałów traci nawet 10 litrów wody. Jest to stan wynikający z utraty wody w organizmie, która zaburza układ równowagi elektrolitów.
Jakie są objawy początkowego odwodnienia:
-wzdęty brzuch,
-wzmożone pragnienie,
-brak apetytu,
-senność lub nawet odwrotnie pobudzenie.
Jak poradzić sobie w czasie upałów?
Co robić, aby dobrze znosić upały?
-pij dużo wody,
-ogranicz przebywanie na zewnątrz,
-utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczenia,
-ogranicz picie kawy i napojów które zawierają cukier,
-ubieraj się w luźne ubrania,
-unikaj dużych różnic temperatur,
-nie pij alkoholu,
-spożywaj lekkostrawne posiłki.
Wysokie temperatury mogą prowadzić do przegrzania organizmu, czego skutkiem może być udar słoneczny. Unikaj słońca, przebywaj tak długo jak to możliwe. Jeśli musisz zrobić zakupy, zrób je wieczorem lub poproś kogoś jeśli chodzi o starsze osoby. Pij duże ilości wody tak, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.